Bilgi Dekor - Güncel Dekorasyon Haberleri

Oturma Odanız İçin En Yeni Aydınlatma Ürünleri

0 132

Ev dekorasyonlarında ilk göze çarpan detaylar mobilyalar ve kullanılan eşyalar olsa da asıl önemli olan aydınlatma ürünlerinin kullanımıdır. Dekorasyonlarda mimarlar özellikle aydınlatmaya büyük önem verirken bu ufak detay tüm evin havasını değiştirmeye yetmektedir. Aydınlatma ürünleri farklı olarak kişilerin zevklerine ve tarzlarına göre özel üretilen ürünlerdir. Kimileri avize aydınlatması kullanırken kimileri farklı tasarımları tercih ederler. Oturma odaları en çok vakit geçirilen mekanlardır ama aydınlatma konusunda da en dikkat edilmeyen alanlar olarak göze çarpar. Aslında en çok vakit geçirilen bu mekanda en iyi aydınlatma ürününün kullanılması gereklidir. Aydınlatma ürünleri hem dekorasyona uymalı hem de kişinin beklentilerini karşılamalıdır. Bu nedenle seçim yaparken ihtiyaçların belirlenmesi gereklidir.

Avizeler ve Tavan Lambaları

Odanın genel aydınlatması için en çok tercih edilen tavandan sarkan avizelerdir ve en eski aydınlatma yöntemidir. Tek sorun bu tarz aydınlatmalarda kabloların yanlış yerlere bağlantılı olmasından dolayı dekor açısından uyumsuz olup ışığı yanlış yere vermesidir. Önemli olan mobilya ve dekorasyona uyması aynı zamanda avizelerin takım işlemlerinde ustaların çalışmasıdır. Dekoratif kablo ve zincirler kullanılarak hem hoş bir görüntü sağlanırken hem de ufak detaylar gizlenmiş olur.

Masa Lambaları ve Abajur Kullanımı

Masa lambaları ve abajurlar oturma odasında aydınlatmalara ek ya da alternatif olarak kullanılan ürünlerdir. Abajurlar dekor olarak daha ilgi çekici ve değişik olduğu için kullanım anlamında en çok tercih edilen alternatif aydınlatmalardır. Göz hizasında oldukları için özellikle film izlerken ve kitap okurken kullanılan ürünler olarak dikkat çekmektedir.

Duvar Aydınlatmaları

Evlerinde ve oturma odalarındaki alanlarda farklı ambiyanslar oluşturmak için duvar aydınlatmaları sıklıkla tercih edilir. Özellikle oturma odası duvarında şık panolar varsa ve odayı loş olarak planladıysanız mutlaka duvar aydınlatması olarak minik aydınlatmalar kullanılabilir. Duvar aydınlatmaları zevklere göre tasarlandığı için şık ve kullanışlı aydınlatma ürünleridir.

Farklı Yaklaşımlar Farklı Tasarımlar

Herkesin zevki ve tarzı farklı olduğu için yaşam alanlarının da farklı olması gayet normaldir. Bu nedenle seçilen aydınlatma ve dekorlarda farklılıklar gösterecektir. Kişiler kitap okuma zevkleri için abajur ve lambader kullanırken bazı kişiler misafirleri için gösterişli avizeler tercih edebilir. Aydınlatma ürünleri tamamen kişinin zevkine ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterir. Önemli olan kişi konforunu sağlarken aynı zamanda ortama uygun olmasıdır.

Aydınlatma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oturma odası ve yaşam alanları için aydınlatma seçimi yaparken mutlaka tavan yüksekliği göz önünde bulundurulmalıdır. Genel dekorasyonu tamamlamalı ve kişinin zevklerini yansıtmalıdır. Odanın büyüklüğünü hesaplayarak aydınlatma adedi çoğaltılmalı ya da azaltılmalıdır. Ayrıca odanın şekline ve durumuna göre aydınlatma çeşitleri tercih edilmelidir. En uygun hangi aydınlatma faydalı olarak kendi zevkinize göre tasarımını yaptırabilirsiniz. Aydınlatmada da her şeyde olduğu gibi kişinin kendi konforu ve kullanımı önem taşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.