Bilgi Dekor - Güncel Dekorasyon Haberleri

Kitaplık Yapmak İsteyenlere Öneriler

0 120

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle internet ortamında okunmak istenen kitaplar fazla olsa da çoğu kişi kitapların orijinal hallerinden vazgeçmemiştir. Kitap sevgisini evlerinde en güzel yerlere aşılamak isteyen kişiler kitaplık seçimlerini en güzelinden yapmak isterler. Kimileri klasik olan mobilyadan kitaplıklar tercih ederken kimileri kendi tasarımlarını oluşturarak bir kitaplık yapmak isterler. Önemli olan seçimleri yaparken değişik fikirler üretmek, kullanışlı olmasını sağlamak ve her istendiğinde kitaplara rahatlıkla ulaşılmasıdır. Kitaplıklar filmlerde genellikle atıl alanlara kurulsa da gerçek hayatta kişilerin ulaşabilecekleri yerlere uygun olması ve dekorasyonlarla bütün oluşturması beklenir. Kitaplık yapmak isteyenlere öneriler verirken aynı zamanda dikkate alındığı takdirde kitaplığınız istenen dizaynda organize olacaktır.

Yer Dar ve Yerden Kazanmak İsterseniz

Dar bir yere sahipseniz ve bu yere kitaplık yapmak yerleştirmek isterseniz kitaplığı dikey olarak yapmanızda fayda vardır. Duvarı yukardan aşağıya şekilde değerlendirerek ve raflardan destek alarak bir kitap yaparsanız yerden tasarruf etmiş olursunuz ve hoş bir görüntü elde etmiş olursunuz. Merdiven ya da basamak edinerek yüksekte olan kitaplarınıza rahatlıkla ulaşma imkanını elde edebilirsiniz.

Doğru Malzeme Seçimi

Kitaplık yapımlarında ve seçimlerinde malzeme kalitesi büyük önem taşımaktadır. Eğer salon gibi mekanlarda kullanılacaksa kitaplık doğal ahşap malzemeler tercih edilmelidir. Doğal ahşap malzemeler hem kalite olarak iyi görünmekte hem de dekorasyon açısından uyumlu bir görüntü sağlamaktadır. Doğal ahşap yanında masif ahşap ve demirden oluşan modellerde konforlu olarak kullanılır ve uzun ömürlü olacaktır.

İhtiyaçları Belirlemek

Evlerimizdeki kitapların sayısını bilmek ve ihtiyacımızı belirleyerek kitaplık seçimi yapmak önemlidir. Kitap sayısına ve yerleşimine göre rafları ayarlamak ve doldurmak hoş görüntü elde etmenize yaracaktır. Aksi takdirde raf düzenine ait yerler boş kalırsa görüntü bozukluğu meydana gelecektir ve atıl alan fazla olacaktır. Bu nedenle önce ihtiyaç belirlemek, kitap sayısına göre düzen oluşturmak önem taşır.

Kitaplıkta Dekora Önem Vermek

Kitaplıkları ihtiyaç dahilinde belirledikten sonra tasarımları yaparken mutlaka dekorasyona uygun olarak dekoratif ürünlere de yer vermek önemlidir. Dekorasyona uyumlu birkaç parça raflara ürün koymak görsel olarak boğmayacak ve daha hareketli bir yapı kazanmasına yardımcı olacaktır. Kitaplıkları dekor amaçlı olarak fotoğraf ve biblolarla süslemek gibi detaylar kitaplıklarınıza eğlenceli bir hava katmaya yeterli olacaktır.

Kitapların Yerleşimi

Kitapların yerleşimleriyle ilgili kendi zevkinize göre düzen oluşturmak tasarımda ilgilendiren bir konudur. Tasarımı yaptıktan sonra oluşan kitaplığınızdaki kitapları boy ve renk sırasına göre düzenleyebilirsiniz. Daha düzenli ve estetik bir görüntü sağlarken aynı zamanda aradığınızı bulmanızda da yardımcı olmaya yarayacaktır.

Kitaplık yapmak isteyen kişiler mutlaka kendi zevklerini konuşturarak evlerinin en güzel köşelerini değerlendirmek isterler. Bazen bu yerler bir merdiven altı olurken bazen de salonun en gözde yeri olabilir. Tamamen kişinin zevki ve hayal gücüne göre düzenlemesi yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.