Bilgi Dekor - Güncel Dekorasyon Haberleri

Evinizin Zemini Ne Olsun İsterdiniz?

0 123

Yaşam alanlarımızda konforlu kullanım alanlarına sahip olmak için iç ve dış dekorasyona ihtiyaç duyulur. İç dekorasyonlar özellikle duvar ve zemin kaplamasıyla bilinir. Duvarların olması gereken renk belirlendikten sonra kendi zevkinize uygun olarak zemin döşemesi seçilir ve uygulanır. Zeminler farklı renklerde ve kalitede olacağı gibi uyumlu olması da önemlidir. Eski zamanlardan günümüze gelen zemin kaplaması ilk zamanlarda barınma ihtiyacı olan kişilerce toprak zemin kaplamasıyla başlamış ve günümüz teknolojisiyle farklı formlara girmiştir. Zemin kaplamaları kişilerin zevki ve ev dekorasyonuna göre şekillenirken çeşitleri; mdf kaplama, pvc, epoksi, ahşap, plastik, seramik, laminat, karo ve masif parke zemin kaplamalarıdır.

Zemin Kaplaması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zemin döşemesi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve bu noktalar döşemelerinizin sağlam ve uzun ömürlü olmasına yarayacak bilgilerdir. Öncelikle eviniz için zemin kaplaması seçecekseniz mutlaka yaşadığınız şehrin iklimini göz önünde bulundurmak gereklidir. Örnek vermek gerekirse sıcaklıkların yoğun olduğu bölgelerde zemin döşemesini seramik yada fayans, soğuk olan bölgelerde ise ahşap, mdf, laminat tercihi yapmak hem konfor açısından hem de dayanıklılık açısından sağlıklı bir seçim olacaktır. Bunun gibi birçok detay mevcuttur ve mutlaka göz önünde bulundurulması gereklidir. Zemin kaplaması yapılacak olan alanın neresi olduğu da önem taşır. Mutfak, salon gibi yaşam alanlarında farklı zemin kaplamaları kullanılır. Yaşam alanlarınızda zemin döşeme yapacağınız zaman mutlaka iç mimari kısmını da ilgilendiren ve uyumlu zemin kaplamaları tercih etmelisiniz. Mobilyalar ve dekorasyonlarla uyumlu olmayan kaplamalar sırıtacaktır ve görüntü olarak hoş olmayacaktır.

Ahşap Zemin Kaplama

Doğal sıcak ve samimi bir ortam düşüncesindeyseniz zemin kaplamasını ahşap olarak seçmenizde fayda vardır. Ahşap kaplama olan zeminler hijyenik, kolay temizlenir ve doğal bir ortam sağladığından sıklıkla tercih edilmektedir. Sadece evlerde değil ofis ve iş yerlerinde de oldukça tercih edilen bir kaplama türüdür. Ortamın ısısını koruduğunu ve ilettiği için evlerde özellikle ısı yalıtımı için sıklıkla kullanılır.

Taş Zemin Kaplama

Taş zemin kaplamalar dayanıklı olup bakım gerektirmeyen malzemeler oluşmaktadır. Uğraşı olmayan bir dekorasyon şekli olduğundan tercih edilirken aynı zamanda evin atmosferini de güzel bir havaya bürür. Taş zeminleri evinizin dekoruna ve yapısına göre tercih edebilirsiniz. Kimyasal temizlemeler taşlara zarar verebileceği için mutlaka suyla temizlenmesi gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Karoların Gelenekselliği

Karo zemin kaplamaları birçok geometrik desen barındıran insanları mutlu edip duygularına seslenen modellerden oluşur. Karolar kullanılan alanlara dekorasyon ve görsellik anlamında özellikler katarken günümüzde geleneksel motiflere hayran olan kişiler arasında sıklıkla tercih edilen zemin kaplamaları arasındadır.

Birçok farklı zemin kaplaması çeşidi varken kişiler kendi zevklerini yansıtan ve yaşam alanlarının dekorasyonuna göre şekillendirdikleri zemin kaplamalarını tercih etmelidir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.