Bilgi Dekor - Güncel Dekorasyon Haberleri

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

0 127

Hayatın getirdiği en büyük değer, en kıymetli hazine olan çocuklar için ne yapılsa azdır. Her ebeveyn çocuğu için her daim daha iyisini, daha güzelini yapmayı hedeflemektedir. Bu sebeple aileler her sezon yeni modelleri çıkan çocuk odası modellerine binlerce lira ödemektedirler.

Ancak hazır çocuk odası tasarımları her evdeki çocuk odaları için kullanışlı olmayabilmektedir. Bu sebeple çocuk odasına uyabilecek parçaları bir araya getirmek, hazır tasarımları almaktan çok daha şık ve pratik bir seçim olacaktır.

Çocuk Odası Dekorasyonunda En Önemli Ayrıntılar

Çocuk odası dekorasyonundaki en temel husus, eşyaları yerleştirdikten sonra çocuğa oynayabileceği bir alan yaratabilmektir. Zira çocuk odası, çocuğun özgürlük alanı olmalıdır. Ebeveynlerin şık bir dekorasyonla kendilerini tatmin etmeleri değil, çocuğun odasında kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi önemlidir.

Ayrıca çocuk odasının aydınlatmasının iyi yapılmış olması gerekir. Tavana yerleştirilen aydınlatmalarla odanın tamamının ışık alması da çok önemlidir. Bunun yanında odadaki alanı genişletmek adına duvara monte edilen dolap ve rafların çocuğun uzanabileceği yükseklikte olması gerekir. Bu sayede çocuk, odanın kendisine ait olduğu düşüncesini daha iyi kavrayabilir.

Çocuk Odası Aksesuarları

Çocuk odasının ihtiyaç olan eşyaları dışındaki aksesuarların seçiminde, çocuğa güzel, estetik ve huzurlu bir ortam sağlayacak tercihlerde bulunmak gerekir. Örneğin çocuk odasına duvar kâğıdı alırken odayı aydınlık gösterecek, alanı daha da büyütecek renk ve desenler tercih edilmelidir.

Karışık bir görüntü yaratacak üst üste eşyalar yerine, derli toplu bir hava verecek raf ve kutular seçilmelidir. Ayrıca çocuklarda olumsuz algı yaratabilecek olan resim, çıkartma ve diğer görsellerden uzak durulmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.